top of page

Windows Server 2016 Core Active Directory & Domain Controller Kurulumu

Merhabalar,


Bu makalemde siz değerli okuyucularımıza Windows Server 2016 sürümünde Active Directory & Domain Controller kurulumunu ve yapılandırmasını core sunucularda nasıl yapıldığını anlatıyor olacağız.


Core sunucu nedir ?

  • Core sunucular windows işletim sisteminin CMD ya da PowerShell konsolu ile yönetilen bir takım komutlar ile kurulumunun yapıldığı arayüzdür.

Core sunucu neden tercih edilmektedir ?

  • Core sunucu tercih edilmesinin avantajları grafiksel kaynaklı arızalardan, donanımsal kaynak yetersizliğinden ve özellikle güvenlik açısından oluşabilecek saldırılardan birçok açıklara karşı korunmasından; performanslı çalışmasından dolayı tercih edilmektedir.

KURULUM

1.Adım: Administrator için şifrenizi belirleyiniz.

2.Adım: Sunucunuz için isim ve statik IP adresi yapılandırılması için sconfig komutunu yazınız.

3.Adım: Sunucu konfigürasyon menüsünde yapılmasını istediğiniz değişiklikler için seçeneklerin başında index sayıları mevcuttur."Enter number to select an option:" komut satırına yapmak istediğiniz işlemin index sayısını girmeniz gerekmektedir. Sunucu ismini değiştirebilmek için Computer Name, index sayısı 2 olarak belirtilmiş. İstenilen komut satırına 2 numarasını yazınız ve ardından enter tuşuna basarak devam ediniz. Karşınıza gelecek olan komut satırında sunucunuza belirlediğiniz ismi yazınız sonra sunucunuzun yeniden başlatılması için gelen bildirim menüsüne evet tıklayarak devam ediniz.


4.Adım: Sunucunuz yeniden başlatıldıktan sonra Administrator şifrenizle giriş yaparak 2.Adımda belirtilmiş olan sconfig komutunu yazıp ardından sunucu konfigürasyon menüsüne tekrar giriş yapınız. Bu aşamada sunucunuz için Static IP adresi tanımlamanız gerekmektedir. Static IP adresi için Network Settings, index sayısı 8 olarak belirtilmiş. Komut satırına 8 numarasını yazınız ve ardından enter tuşuna basarak ile devam ediniz.5.Adım: Network ayarlarına devam etmek için index sayısı olarak 1 belirtilmiş. Komut satırına 1 yazınız.


6.Adım: IP adresleme için Select Option: komut satırına 1 giriniz. Ardından DHCP ya da Static IP adresleme tercihinizi isteyen komut satırı gelecek. Static IP adreslemesi tanımlanacağı için baş harfi "S" yazınız. Ardından IP adreslemesi için girmeniz gereken komutlar satır satır gelecektir. Görselde örnek olarak belirlemiş olduğum IP adreslerini tanımladım.


7.Adım: Static IP adreslemesi görselde belirtildiği gibi başarıyla tamamlandı. Active Directory Domain Servisinin yüklemeden önce sunucunun DNS adresi kendi IP adresi olarak belirtilmelidir. Bunun için Select Option: komut satırına 2 yazınız.


8.Adım: İlk komut satırında Domain Controller sunucunuzun kendi IP adresini giriniz. İkinci komut satırında IP adresi belirtme şartınız yok, fakat isterseniz yine aynı kendi IP adresini de yazabilirsiniz.


9.Adım: Ana menüye dönmeniz için Select option: komut satırına 4 yazınız.


10.Adım: Temel sunucu konfigürasyonları tamamlandığı için komut satırına 15 yazınız ve cmd komut satırına geçiş yaparak Active Directory Domain Services rolünü yükleme aşamasına geçebilirsiniz.


11.Adım: Active Directory kurulumu öncesi sunucunun firewall ayarlarını kapatmanız gerekmektedir. Firewall kapalı duruma getirmek için;

netsh advfirewall set allprofiles state off komutunu yazınız.


12.Adım: Active Directory kurulumu için powershell konsolunu açmanız gerekmektedir. Cmd konsoluna powershell yazınız.


13.Adım: Active Directory Domain Services kurulumu için;

Install-WindowsFeature AD-Domain-Services -IncludeManagementTools

komutunu yazınız.


14.Adım: Active Directory Domain Services rolü yüklendi. Bundan sonraki aşama Domain yapısının ismini belirtmeniz gerekmektedir. Bunun için Install-ADDSForest komutunu yazınız.

DomainName: Domain isminizi giriniz.

SafeModeAdministratorPassword: Güvenlik modu için güçlü bir parola belirleyiniz.

Son komut satırında karşınıza gelen seçenekte Domain Controller kurulumunun otomatik yüklenmesi için [A] Yes to All seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Komut satırına sadece "a" yazınız. Ardından otomatik olarak yükleme sonunda sunucunuz otomatik restart ile yeniden başlayacaktır. Domain Controller sunucunuz başarıyla kurulmuştur.


72 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page