top of page

WİNDOWS 11 ÜZERİNDE DOCKER KURULUMU

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2022

Docker kurulumu için minimum sistem gereksinimleri mevcuttur. Bunlar ;

  • Windows 11 64-bit: Home veya Pro version 21H2 veya Enterprise, Education version 21H2 sürümü desteklenir.

Kurulum öncesinde bilgisayarınıza kurulu windows'un özellikleri hakkında bilgiye ulaşmak için run (Windows+R)'da " winver.exe " komutunu yazarak görüntüleyebilirsiniz.

  • Windows 11 işletim sisteminde Hyper-V ve Containers özellikleri etkinleştirilmelidir.

  • Bilgisayarınızdaki işlemcinizin 64 bit ve SLAT (Second Level Address Translation) desteği olmalıdır.

  • En az 4 GB RAM

  • BIOS ayarlarında “Hardware Assisted Virtualization” ve “Data Execution Protection” seçenekleri etkinleştirilmiş olmalıdır.

  • Windows Subsystem for Linux” uygulaması kurulum öncesinde hazır olmalıdır.

WSL2 kurulumu ve yapılandırılması


Windows’a herhangi bir Linux dağıtımını yüklemeden önce, ilk olarak “Windows Subsystem for Linux” özelliğini etkinleştirmelisiniz. Bu işlem için önce PowerShell’i yönetici olarak açıyoruz ve aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

dism.exe /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Windows-Subsystem-Linux /all /norestart

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra “Virtual Machine Platform” kurulumu için Powershell’de aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. Kurulum işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra işletim sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

dism.exe /online /enable-feature /featurename:VirtualMachinePlatform /all /norestart

WSL2 Linux Kernel güncellemesi için “wsl_update_x64.msi” paketi kurulur. Bu paketi indirmek için https://wslstorestorage.blob.core.windows.net/wslblob/wsl_update_x64.msi adresini kullanacağız.

WSL 2’yi varsayılan sürümümüz olarak ayarlamak için: PowerShell’i yönetici olarak açıyoruz ve yeni bir Linux dağıtımı yüklerken WSL 2’yi varsayılan sürüm olarak ayarla komutunu çalıştırıyoruz.

 wsl –set-default-version 2

WSL 2 kurulumu bittikten sonra artık Windows işletim sistemimiz üzerine Docker kurabilir hale gelmiş bulunuyoruz.


Docker Kurulumu


Windows işletim sistemi üzerine Docker kurulumunu gerçekleştirebilmek için https://www.docker.com/get-started/ adresine giderek, Windows için Docker kurulumunu indirmeye başlıyoruz.

Kurulum dosyamızı indirdikten sonra "Docker Desktop Installer.exe" dosyasını çalıştırıp, kurulumumuzu başlatıyoruz.

Kuruluma başladığımızda bizi 2 opsiyonlu bir sayfa karşılamakta.

  • Use WSL(Windows Subsystem for Linux)2 instead of Hyper-V ; Docker Linux çekirdeği üzerine çalıştığından dolayı, Windows'ta kurulabilmesi için WSL kurulumunu önerir.


Opsiyonları işaretledikten sonra kuruluma devam ediyoruz.


Docker, en güncel versiyonu ile alakalı paketleri bilgisayarımıza yüklemeye başlar. Bu işlem yükleme süre uzunluğu anlamında değişkenlik gösterebilir.


Paket yüklemeleri bittikten sonra " Installation Succeeded " ekranını gördüğümüzde " Close " seçeneği tıklanır ve Windows oturumumuzu kapatmamız gerekir.

Windows'ta oturumumuzu tekrardan açıktan sonra Masaüstünde oluşan " Docker Desktop " iconu'na tıklayıp uygulamayı çalıştırıyoruz. Karşımıza gelen bu ekranda kullanıcı sözleşmesini kabul ederek docker kurulumunu sonlandırıyoruz.

Kurulumumuz bittikten sonra Docker Desktop ekranı karşımıza gelecektir. Bu arayüzde uygulamalarımızı, oluşturduğumuz image'lerimizi görüntüleyebilir, konfigüre edebiliriz.

Tüm bunları yapabilmek için, giriş yapmamız gerekmektedir. Eğer kayıtlı bir hesabımız yoksa https://hub.docker.com/signup adresinden kayıt olmalıyız.

Docker kurulumun doğru gerçekleştiğini teyid etmek için PowerShell'i başlatıp,

" docker version " yazarak, kurulumun doğru olup olmadığını görebiliriz.

Docker Versiyon'u düzgün görüntülenebiliyor ve versiyon bilgileri önümüze geliyorsa kurulumumuz başarılı bir şekilde bitmiştir.


Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.1.381 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page