top of page

SD-WAN NEDİR?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2022SD-WAN (Software Defined Wide Area Networking – Yazılım Tabanlı Geniş Alan Ağı), kurumların kullanıcılarını uygulamalara güvenli bir şekilde bağlamak için MPLS ve geniş bant internet hizmetleri dahil olmak üzere herhangi bir taşıma hizmeti kombinasyonundan yararlanmasına olanak tanıyan sanal bir WAN’dır.SD-WAN geniş alan ağlarını daha verimli ve kolay konfigre edilebilir hale getirdi.


SD-WAN ağ trafiğini daha pratik ve güvenli şekilde kullanmak için örnek olarak bir Active Directory GPO gibi davranır.Tek bir merkezden konfigre edilerek diğer Node’lara aynı konfügrasyonlar basılabilir ve bu da bizim IT maliyetlerini oldukça düşürür.


SD-WAN dört merkezi bileşene dayanmaktadır:

· Uç Bağlantı Soyutlama

· WAN Sanallaştırma

· Merkezi Yönetim

· Esnek Trafik Yönetimi


SD-WAN NASIL ÇALIŞIR
SD-WAN birçok WAN bağlantısı kullanarak hayati öneme sahip uygulamalar veya merkezler için WAN bağlantılarında yaşanabilecek arıza ve gecikmelerde yapılandırma kullanılarak servislerin işler halde olmasını sağlar ve kesinti yaşamadan uygulama veya merkezlerde işleyiş devam eder.Yukarıda ki görselde de görüldüğü gibi ISP1 de herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda ISP2 yi devreye alınarak işleyiş devam eder.


SD-WAN’ın FAYDALARI


· Elle yapılandırma kullanılmadığı için oldukçar pratik ve hızlıdır.Ayrıca bu işlemler için her bir şubede personel bulundurma ihtiyacı olmadığı içinde ekonomiktir.

· Kritik olmayan işlemlerin yapılandırma ile önceliklendirmede kademe düşürülmesi sayesinde öncelikli işlemlerde bant genişliği arttırılır.

· Çoklu bağlantıyı desteklemesi geleneksel yapılara göre oldukça önemli bir avantajdır.

284 görüntüleme2 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page