top of page

RSAT | İstemci Bilgisayar Üzerinden Sunucu Yönetimi

Güncelleme tarihi: 13 Tem 2022

Herkese merhaba, bu makalemde sizlere core sunucuların yönetimini pratik hale getiren "RSAT" uzaktan sunucu yönetim araçları paketinden bahsedeceğim.

RSAT(Remote Server Administration Tools) Windows işletim sisteminin kurulu olduğu Client bilgisayarınızdan, sunucularınıza bağlantı gerçekleştirerek yönetimini sağlayan bir pakettir.


Neden Tercih Edilir ?

Core sunucuların, cmd ve powershell konsolu ile kodlama yapılarak kurulumu ve yapılandırılması sebebiyle bazı işlemlerin yapılması kimilerinize zor gelebilir. Örneğin; Active Directory özelliğinin kurulu olduğu core sunucunuzda Organizational Unit (OU) oluşturmak, kullanıcılar eklemek ile silmek, GPO ile yetkinlikler vermek, kısıtlamalar gerçekleştirmek, DHCP için IP adresi havuzunu oluşturmak vs. İşlemlerinizi konsol uygulamasında kodlama yapmadan, Client bilgisayarınızda RSAT paketini yükleyerek akabinde yapmak istediğiniz işlem için sunucunuza bağlanarak gerçekleştirebilirsiniz.


Görselde çizmiş olduğum topolojide, Core sunucularının yönetimini gerçekleştireceğim Windows 10 işletim sistemine sahip "System Administrator" bilgisayarına, RSAT paketinin yüklenmesini ve sunucuların yönetimi için aşamaları takip ediniz.

Client bilgisayarınızda, RSAT paketini yüklemek için Microsoft' un resmi sitesinde, bilgisayarınızın işletim sistemine uyumlu versiyonun (Win7,Win8.1,Win10,Win11) için geçerli paketini indirerek ve güncelleme işlemleri gibi uzun işlemlerle uğraşmadan Powershell ile tek satır bir kod ile RSAT paketlerinin tüm bileşenlerini yükleyeceğiz.

RSAT özelliği yalnızca Windows işletim sisteminin Pro veya Enterprise sürümlerine yükleyebilirsiniz!

Kurulumunu uygulayacağım bilgisayarımın işletim sürümü Windows 10 Pro' dur.


1.Aşama: Powershell konsolunu Administrator olarak açınız ve aşağıdaki komutu giriniz.

Get-WindowsCapability -Online | Where name -like rsat* | Add-WindowsCapability -Online

Tahmini yükleme süresi 15-20 dakika arası sürecektir.


2.Aşama: Client Bilgisayarınızı Domain' e ekleyiniz.

3.Aşama: Başlat menüsünden "Server Manager" tıklayınız.


4.Aşama: Server Manager konsolu açıldığında, All Servers üzerine sağ tuş ile tıklayınız. Ardından Add Servers seçeneği karşınıza geldiğinde üzerine tıklayıp devam ediniz.

Add Servers menüsünde, DNS bölümüne tıklayınız ve yönetmek istediğiniz sunucunuzun ismini veya IP adresini girdiğinizde sunucunuzu bularak ekranınıza getirecektir. Görseldeki örnekte, Active Directory rolünün kurulu olduğu DC sunucusunu ismiyle aratarak ekranıma getirdi. Şimdi de DC sunucum üzerinde işlemler yapmak için üzerine tıklayıp OK ile devam ediyorum.

5.Aşama: Bu aşamada karşımıza Kerberos Kimlik Doğrulama Hatası geldi. Kimlik doğrulama hatası aşabilmeniz için; Powershell konsolunu Administrator olarak açınız ve aşağıdaki kodları sırasıyla giriniz.

Get-Item WSMan:\localhost\Client\TrustedHosts | select name,value| format-list
Set-Item WSman:\localhost\Client\TrustedHosts computer_name 
-Concatenate -Force

"Computer_name" kısmına bağlantı kurmak istediğiniz sunucunun ismini giriniz.

cmdkey /add:computer_name /user:Administrator /pass:Password

Görseldeki örnekte, DC sunucuma bağlanmak istediğim için aşağıdaki görseldeki Powershell komutunda DC ismi geçmektedir. CMDKEY: Succesfully sonucunu verdiğinde Powershell konsolu kapatınız ve tekrar Server Manager konsoluna giriniz.


6.Aşama: DC sunusuna sağ tuş tıklayınız ve Manage As... seçeneğine tıklayınız.


7.Aşama: Domain Admini hesabınızla giriş yapınız.


8.Aşama: Kerberos Kimlik Doğrulama Hatasını çözümledikten sonra artık bağlanmak istediğiniz sunucunuza başarıyla bağlanmış oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra sunucularınızın yönetimini grafiksel arayüz üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.61 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page