top of page

Microsoft 365 nedir?


Microsoft 365 denince herkesin aklına ilk olarak sadece Microsoft’un Office uygulamaları geliyor. Microsoft sadece Office uygulamalarından ibaret değil. Bu gün size Microsoft 365’i anlatmaya çalışacağım. İçeriği nasıldır? Kullanılan programlar nelerdir ve ne işe yarar? Hepsine sırası ile değineceğim…


Bu ürünü genellikle küçük firmaları hedeflemiş durumda. Bu ne demek?
Şöyle ki, eğer bir firmanız varsa ve sisteminizi kurması ve yönetmesi için bir departman kurmak için para ayırmak istemiyorsanız Office 365 ürününe yönelip daha uygun maliyetlerde şirket devamlılığını sağlayacak ürünleri satın almış ve bakım ve sorunlarla ilgilenmesi için de destek almış oluyorsunuz. Peki Office 365 nelerle ilgilenmez? Sizin fiziksel cihazlarınız ve bunların özellikleri ile ilgilenmez. Yani Office 365’i kullanırken cihazdaki ram,hdd,cpu oaranları ile Office 365 ilgilenmez. Şirket içerisindeki bilgi hiyerarşisi ve entegrasyonunu Microsoft ekibi yapmaz. Kısaca şirketin iç meselelerine karışmadan, sadece kullanılması gereken programlar da çıkabilecek hata ve sorunlarda size destek verirler.
Peki Microsoft 365 aldığınızda bunun programlar dışında size ne gibi bir artısı olur?
Kullanılan programlardaki veri güvenliği, kullanıcı doğruluğu, veri gizliliği gibi tüm konuları Microsoft tarafı size sağlamış olur. Extra bir önleme gerek kalmaz. Şirketinizin ihtiyaçları doğrultusunda kıllandığınız programlar özelleştirilebilir. Kullandığınız programların lisans süreleri ve fiyatları zaman aralığında değişmektedir. Kullanım durumu ve sayısı göz önüne alınarak size en uygun fiyatlandırmayı sunarlar ve lisans optimizasyonu sağlar.

Microsoft size dışarıdan bakıldığında sadece ürün satıp, sattığı ürünün sürekliliğini sağlamak isteyen bir yapı gibi görünür. Bu doğrudur. Ama bu göstermelik bir hizmet değildir. Sizin Outlook hesabında kullandığınız mailler le, OneNote da tuttuğunuz dokümanlar Microsoft tarafında birçok birimin ilgilendirir. Excahange sunucularından sql kısmına oradan raid le uğraşan depolama yönetim birimine kadar birçok departmandan bir anda hizmet alırsınız. Ve sorun yaşadığınızda çözmesi kolay olur.

Office 365in başlıca en çok kullanılan servisleri nelerdir?


Önce Exchange Server dan bahsedeyim. Microsoft Exchange Server,Microsoft tarafından üretilen bir haberleşme yazılımıdır. Sunucu ürünlerinden Microsogft Server'ın bir parçası olup Microsoft altyapısına sahip sistemlerde sıkça kullanılmaktadır. Veri haberleşmesi olduğu için tüm Microsoft sistemlerine dahil olur ve arka planda mutlaka çalışır.Exchange'in öne çıkan özellikleri e-posta, takvim, kişiler ve işler, bilgiye web tabanlı erişim olanağı ve veri depolama desteğidir.


Her kullanıcı 50 GB’lık posta kutusu depolama alanı elde eder ve boyutu 150 MB’a varan iletiler gönderebilir Kullanıcılar Outlook’un desteklenen sürümlerini Exchange Online’a bağlayarak bildikleri zengin istemci uygulamasını kullanabilir Web üzerinde Outlook, web istemci erişimi için genel görünümü Outlook istemcisiyle eşleşen, tarayıcı tabanlı üstün bir deneyim sağlar. Odaklanmış Gelen Kutusu ile en önemli e-postalarınızı kolayca takip edebilirsiniz. Gelen kutunuz iki sekme içerir: Hemen ilgilenmeniz gereken e-postalar için Odaklanmış ve diğer tüm e-postalar için ise Diğer sekmesi kullanılır. Sekmeler arasında dilediğiniz zaman geçiş yapabilir ve Diğer bölümüne gelen e-postaları daima görebilirsiniz
Toplantıları zamanlamak için takvimleri karşılaştırın ve paylaşılan takvimler, gruplar, genel adres listesi, dış kişiler, görevler, konferans odaları ve temsilci özellikleri gibi işbirliği özelliklerine erişin
Tüm posta kutuları, Exchange Online Protection aracılığıyla kötü amaçlı yazılımlara ve istenmeyen postaya karşı üstün bir korumaya sahip olur.

Her kullanıcı 100 GB’lık posta kutusu depolama alanı elde eder ve boyutu 150 MB’a varan iletiler gönderebilir
Büyük depolama alanından yararlanın: Kullanıcının birincil posta kutusunda 100 GB ve kullanıcının arşiv posta kutusunda 1,5 TB
Arama yanıtlama, arayarak bağlanılan kullanıcı arabirimi ve şirket otomatik santrali özelliklerinin sağlandığı barındırılan Birleşik Mesajlaşma hizmetlerinden yararlanın
Kişisel bilgiler (PII) ve ödeme kartı sektörü (PCI) gibi düzenleme standartlarına dayanan ve kapsamlı içerik analizi yoluyla hassas verilerin belirlenmesine, izlenmesine ve korunmasına yardımcı olan yerleşik veri kaybı önleme (DLP) ilkeleriyle hassas iş verilerini koruyun!

Bu hizmeti satın aldığınızda Exchange sunucunuz tarafında sizin için istediğiniz konfigürasyonu yapacak olan Microsoft elamanları olur. E-postalarınızı özelleştirebilirsiniz. Özel kelimeler belirleyip bunları sapma alabilirsiniz. Belli sürelerde Microsoft’tan hizmet ve durum raporu isteyebilirsiniz. Maillerinizin depolanma yöntemini seçip saklanacağı yere ve zamana karar verebilirsiniz.

Premium P1
Kimlik ve erişim yönetimine yönelik gereksinimleri daha yoğun olan kurumları desteklemek için tasarlanan Azure Active Directory Premium sürümü, özellik açısından zengin, kurumsal düzeyde kimlik yönetimi olanakları eklemenin yanı sıra karma kullanıcıların şirket içindeki ve buluttaki özelliklere sorunsuz bir şekilde erişmesine olanak tanır. Bu sürümde, karma ortamlarda gerçekleştirilen uygulama erişimi, self servis kimlik ve erişim yönetimi (IAM), bulutta güvenlik gibi işlemlerde bilgi çalışanı ve kimlik yöneticileri için ihtiyaç duyacağınız her şeyi bulabilirsiniz.

Premium P2
Azure Active Directory Premium P2, diğer tüm Azure Active Directory sürümlerinin bütün özelliklerini içermesinin yanı sıra gelişmiş kimlik koruması ve ayrıcalıklı kimlik yönetimi özellikleri ile zenginleştirilmiştir.


Sistemi yöneten kısmın yapacağı her özelliği bize sağlar. Örneğin bir çalışanınız hangi konumdan giriş yapabilsin. Hangi saat dilimleri arasında login olsun. Vpn le hangi çalışanlar uzaktan erişim sağlasın.
Çalışanların giriş kayıtlarının özelliklerine kadar görebileceğiniz ve komutları belirleyeceğiniz yerdir. Mesela kimi çalışanınız ıd kartla giriş yaparken kimisi iris tarayıcı ya da parmak okuyucu kullansın. Tüm özelleştirmeleri yapıp, görüp, yönetebileceğiniz platform.


Microsoft Publisher, bülten, broşür ve el ilanları ve web siteleri oluşturmakta kullanılan bir uygulamadır. Microsoft Office iş yayınlama ve pazarlama malzemeleri programı Publisher, profesyonel pazarlama ve iletişim malzemelerinin oluşturulmasını, tasarımını ve yayınlanmasını kolaylaştırmaktadır.
Diğer Microsoft Office programlarındaki tanıdık kullanıcı arayüzüyle aynı arayüzü kullanarak baskı, e-posta ve web malzemeleri oluşturabilirsiniz. Publisher pazarlama malzemesi oluşturma ve yayınlama işlemini yeni bir düzeye taşımaktadır

Microsoft Access ya da Microsoft Office Access Microsoft'un ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. Microsoft Access Jet veri tabanı motorunu, grafiksel kullanıcı arayüzünü ve yazılım araçlarını aynı paketin içinde birleştirir.Veri tabanı yönetim sistemleri arasına Access çok sonradan girmiş olmasına rağmen bu alanda önemli ölçüde başarı sağlayarak küçük ölçekli veri tabanları için çok kullanılan bir paket haline gelmiştir. Bunda, Access'in yazılım araçlarının yüksek kullanıcı kolaylığına sahip olmasının etkisi büyüktür.

Microsoft Office InfoPath, Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft Office paketine dahil edilmiş, bir form tasarlama ve yönetme yazılımıdır. Microsoft Office Professional Plus 2007 ve Enterprise 2007 paketlerine dahil edilmiştir. Bilgiler toplayarak form tasarlamak ve bu bilgilerle birlikte formları yönetmek, Microsoft Office InfoPath ile mümkün. Yazılımın en son sürümü olan Office InfoPath 2013.Microsoft Office Forms Server 2007'nin kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış sürümü olarak da ifade edilebilir.

Microsoft Endpoint Manager'ın bir parçası olan Microsoft Intune, kurumsal verileri koruyacak şekilde hem kurumsal hem de BYOD ekipmanının birleşik uç nokta yönetimini sağlamayı amaçlayan, mobil cihazlar için Microsoft bulut tabanlı bir yönetim aracıdır.
Azure Information Protection nedir?
Azure Information Protection (AIP), kuruluşların içeriğe etiketler uygulayarak belgeleri ve e-postaları keşfetmelerine, sınıflandırmalarına ve korumalarına olanak sağlayan bulut tabanlı bir çözümdür.AIP, Microsoft Bilgi Koruması (MIP) çözümünün bir parçasıdır ve yazılım tarafından sağlanan etiketleme ve sınıflandırma işlevselliğini Microsoft 365.
Microsoft Bilgi Koruması, AIP'nin birleşik etiketleme istemcisi tarafından yararlanan yaygın bilgi koruma yığınıdır.


AIP birleşik etiketleme istemcisi
Azure Information Protection Birleşik etiketleme istemcisi etiketleme, sınıflandırma ve koruma özelliklerini ek dosya türlerinin yanı sıra Dosya Gezgini PowerShell'e genişlettir.
Örneğin, çalışma Dosya Gezgini bir veya daha fazla dosyanın üzerine sağ tıklayın ve seçili dosyalarda AIP işlevselliğini yönetmek için Sınıflandır ve koru'yı seçin.

AIP şirket içi tarayıcı
Azure Information Protection tarayıcı, yöneticilerin etiketlenmiş, sınıflandırılmış ve/veya korumalı olması gereken hassas içerikler için şirket içi dosya depolarını taramalarına olanak sağlar.
Şirket içi tarayıcı birleşik etiket istemcisinin bir parçası olarak sağlanan PowerShell cmdlet'leri kullanılarak yüklenir ve birleşik etiket istemcisinin PowerShell ve Azure Information Protection alanı kullanılarak Azure portal. Örneğin, ağ üzerinde hassas içerik riskine Azure portal depoları bulmak için veri kaynağında gösterilen tarayıcı verilerini kullanın:


Sonuç;

Her konuda olduğu gibi yapılacak işi bir bütün hale getirip size hizmet sunan bir platform. Şu şekilde değişik özelliklere sahip olabilirsiniz; Minimum hafıza 1TB la geliyor. Kişi başına 5TB yükseltebiliyorsunuz.Daha sonra isterseniz 25TB şeklinde yükseltebiliyoruz. Soğuk data için kullanabiliyorsunuz. Bütün özellikler ve erişimler PowerShell tarafından özellleştirilir. One drive sınırsız lisansınızı soğuk data için kullanabilirsiniz.Kullanıcı datayı silince önce bir süre saklanıyor. Daha sonra yönetici çöp kutusunda saklanıyor. Daha sonra siliniyor. Ya da hiç bu tümleşik yapıyı satın almadan hırslı, azimli ve yeteneğine inandığınız bir sistem ve network uzmanı alıp ona kaynak sunarak tüm bunları kendi yapınızda oluşturabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla...
77 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page