top of page

Masaüstü Sanallaştırma ve VDI, DAAS Altyapısı


Masaüstü Sanallaştırma Nedir ?

Masaüstü sanallaştırma; işletim sistemleri , uygulamaları ve verileri kullanıcıların sistemine farklı zaman ve farklı mekanlarda erişim iletimini sağlayan bulut bilişim teknolojisidir. Mobil Telefonlar, bilgisayarlar, tablet vb. Teknolojik aygıtların tümünde kurulabilir.


Masaüstü Sanallaştırmanın Sunduğu Hizmet

Programların, Verilerin vs. Sistemleri sadece bir alanda yönetilmesini sağlayan DaaS hizmeti, iş yükünü azaltan ve iş verimliliğini artıran bir uygulamadır.

"DaaS" (Desktop as a service) bu servis kullanıcıların bulut bilişimi üzerinde bağlandığı ve hizmet aldıkları servistir. Kullanıcılar bulut üzerindeki programlarına, e-posta altyapısına ya da tarayıcı destek ve servis kullanarak erişir. Örneğin; DaaS, bir şirketin masaüstü bilgisayarlarını bulut üzerinde çalıştırmasıdır. İlgili masaüstüne erişim isteyen şirket personelleri internet bağlantısıyla bir cihaz ile doğrudan erişim sağlar. DaaS teknolojisini kısaca maddeler olarak anlatmak gerekirse;


1) Güçlü Güvenlik : İçerisinde bulunan tüm veriler bulut sisteminde depolanır. Bu sayede DaaS sağlayıcıları, çoğu işletmeden daha kapsamlı bir siber güvenlik programı oluşturmak için ölçek ekonomilerinden yararlanır. Dijital varlıklar DaaS sağlayıcısı tarafından, merkezi bir konumda barındırıldığından ve kullanıcıların verileri cihazlarında depolanmadığından, cihaz yanlış ellere geçse bile veriler güvende kalır. Böylelikle cihazda bulunan hiçbir veri başkalarının eline geçmez. Bir dizüstü bilgisayar veya mobil cihaz çalınırsa, hizmetle bağlantısı kolayca kesilebilir. Verilerin hiçbiri çalınan cihazda bulunmadığından, bir hırsızın hassas verilere erişmesi imkansızdır. Güvenlik yamalarının ve güncellemelerinin bir DaaS ortamında yüklenmesi de daha kolaydır çünkü tüm masaüstleri uzak bir konumdan aynı anda güncellenebilir.


2) BT desteği için azaltılmış kesinti süresi : Hizmet olarak Masaüstü, şirketlerin çalışanlarına uzaktan BT desteği sağlamasına olanak tanıyarak kesinti süresini azaltır.


3)Maliyet tasarrufu : DaaS çalıştıran cihazlar, geleneksel bir masaüstü makine veya dizüstü bilgisayardan çok daha az bilgi işlem gücü gerektirdiğinden, daha ucuzdur ve daha az güç kullanır.


Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) Nedir?

VDI; geniş ölçekli istemci cihazlarına merkezi olarak yönetilen sanallaştırılmış iş alanları sunma yöntemidir.

VDI, sanallaştırılmış birçok masaüstü oturumunun merkezi bir arka uç sunucuda soyutlaştırılması ve barındırılması anlamına gelir. Bu sanal masaüstü bilgisayarlar, ince istemci uç noktalarıyla kullanıcılar için erişilebilir hale getirilebilir. (İnce istemci cihazları, genellikle az donanımlı, tek bir göreve veya birkaç işleve yönelik tasarlanmış uygun maliyetli bilgisayarlardır.)


VDI Nasıl Çalışır?

VDI yapılandırmasında merkezi bir sunucu, işletim sistemi ve uygulamalar dahil olmak üzere sanal masaüstü sisteminin tamamını barındırır. Sunucu, uç istemcilere giden/uç istemcilerden gelen iletişimi sağlayan bir dizi işlevden oluşan uzaktan yordan çağrısını (RPC) kullanır. Sistem yöneticileri; sanallaştırılmış masaüstü ortamlarını yapılandırmak, kullanılabilir uygulamaları seçmek ve işletim sistemine (OS) yönelik ayarları ve izinleri belirlemek için sunucu üzerinde bir RPC düzenleyicisi kullanır. son kullanıcılar ardından sunucuya ayrı ayrı bağlanır ve istemci bilgisayarlarından sanallaştırılmış bir masaüstü ortamına erişir. VDI yapılandırmasındaki uç noktalar genellikle ultra hafif yapılandırmaya sahip bilgisayarlardan oluşan ince istemcilerdir: Kapalı bir kurumsal LAN ağına yönelik ve yalnızca birkaç işlev yürütmeye yetecek işlemci hızı ve RAM.

Ancak VDI modeli geliştikçe yeni yapılandırmalar, VDI'ın bulut üzerinden kurumsal güvenlik duvarı dışındaki bilgisayarlara ve zengin uç istemcilere bağlantısını destekleyen yeni bir potansiyel sunuyor. Bu kullanımın önemli bir örneği, Microsoft'un Azure bulut hizmeti üzerinden desteklediği Windows Sanal Masaüstüdür. Windows Sanal Masaüstü, Microsoft 365 uygulamalarıyla eksiksiz bir Windows 10 deneyimi sunar. Böylece sabit ince istemcili geleneksel VDI'a kıyasla üretkenlik veya etkileşim açısından daha fazla çeşitlilik sağlar. Aynı şekilde, Windows Sanal Masaüstü kurulumundaki son kullanıcı cihazı; daha hızlı işlemci, Wi-Fi ve entegre grafikler dahil olmak üzere daha güçlü özelliklere sahip eksiksiz bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar deneyimi sunar.


VDI'ın Avantajları

Kuruluşun şirket verilerini kilit altında tutmasının veya son kullanıcı işlevlerini tek bir amaçla veya üretkenlik moduyla sınırlandırmasının gerektiği tüm kullanım senaryolarında VDI fayda sağlar. Aşağıda geleneksel VDI kullanım senaryolarının sunduğu avantajlar listelenmiştir; ancak daha önce de belirtildiği gibi bu model, daha zengin uzaktan çevrimiçi deneyimler sağlamak üzere gelişiyor.

  • Merkezi yönetim: VDI sunucuları merkezi olarak yönetildiğinden sistem yöneticisinin RPC düzenleyicisi aracılığıyla yeni uygulamaları yönetmesi, güncellemesi veya kullanıma alması daha kolaydır. Sonuç olarak, yöneticilerin son kullanıcı cihazlarını ayrı ayrı güncellemesi gerekmez.

  • Daha güvenli veriler: VDI kurulumu dahilinde uç nokta cihazında hiçbir veri yerel olarak depolanmaz. Tüm veriler ve uygulamalar sunucu üzerinde kalır; böylece şirket için verilerini kilit altında tutması ve verileri yetkisiz erişime karşı koruması kolaydır.

  • Eşdeğer kullanıcı deneyimleri: VDI deneyimi, sanal masaüstü bilgisayarda oturum açan her son kullanıcı için aynıdır: aynı uygulamalar, aynı işletim sistemi ayarları, aynı izinler.

  • Uygun maliyetli uç noktalar: VDI uygulamasında uç noktalar yalnızca bir veya birkaç işlevi gerçekleştirmek için tasarlandığından uç nokta cihazları oldukça sade ve hafiftir, ayrıca yapılandırmaları uygun maliyetlidir. (Bu kullanım senaryosu, zengin istemcilerin kullanıldığı veya Windows Sanal Masaüstü gibi bir masaüstü çözümünün barındırıldığı durumlar için her zaman geçerli değildir.)

  • Son derece özelleştirilebilir: VDI uygulamaları, uç nokta cihazlara hangi uygulamaların kurulması gerektiğini işletmelere bırakır. Çalışanların SaaS tabanlı HR yazılımına erişmesi gerekebilir; böylece şirketler, açık uç noktalarını dünyanın geri kalanına açmak için tarayıcı işlevini sonradan ekleyebilir.

  • Eski yatırımların genişletilmesi: Ayrıca işletmeler, yazılımın resmi kullanım ömrü bittikten sonra yazılımı kullanmaları gerektiği zaman da VDI geçerli bir seçenektir. Örneğin, işletmenin yalnızca Windows 7'de çalışan eski bir uygulaması varsa işletme, sıkı denetime tabi ve harici ağ erişimine açık olmayan bir VDI ortamı kurabilir.169 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page