top of page

M-Files Kurulumu

Bu yazımda sizlere M-Files yazılımını nasıl kurabilceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Kurulumu adım adım takip ederseniz sizde M-Files'ı kurabilirsiniz.Birinci adımda M-Files orijinal sitesinden deneme sürümü olarak indirebiliriz yada bir kurum veya kuruluş yapısını temsil ediyorsak "Schedule a demo" kısmından bilgi ve demoya ulaşabiliriz.
İkinci adımda bize uygun dildeki setup'ı indirdikten sonra çalıştırıyoruz. Bu ekranda bizi karşılayan bilgiler bize, sağlıklı bir kurulum olmasını istiyorsak windows programlarının kapatılmasını istiyor. Ürünü lisans satın alarak legal olarak kullanılmasını aksi taktirde yaptırımlar olacağını, deneme içinde bize 30 günlük bir süre tanıdığı bilgisin veriyor. Şimdi buradan ilerleyelim.


Üçüncü adımda ise bizi kullanıcı lisans sözleşmesi karşılıyor kabul edip bir sonraki adıma geçiyoruz.

Dördüncü adım kurulumu tam olarak nasıl yapacağımızı hangi içerikleri yükleyeceğimizi seçitiriyor.


Evaluation installation seçeneği bütün M-Files bileşenlerini indirir ve bize üstünde deneme yapabilceğimiz örnek bir document vault'u oluşturur.


Normal installation seçeneği ise sadece seçtiğimiz bileşenleri indirir , M-Files server ve tools ağ üzerindeki herhangi bir bilgisayara kurulur ve kütüphaneye ulaşılmak istenilen bilgisayara sadece M-Files desktop yüklenir. M-Files desktop kullanıcı bazlı bir bileşendir.Beşinci adımda bize M-Files Online bileşenini yükleyeceğimiz konumu seçmemizi istiyor.

Altıncı adımda artık sona geldiğimiz, yüklemenin bitmesini beklediğimiz adım.

Kurlumda böyle bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz bu uyarı size eğer firewallınıza M-Files TCP portunu kurarsanız başka bilgisayarların bağlanabilmenizi sağlıyacağını söylüyor.Tabi ki bu seçenek size kalmış.

Artık M-Files'ı kurduk masaüstümüze üç farklı simgeyle gelen uygulamalar M-Files Admin,Guided Tour of M-Files ve M-Files Online. M-Files Admin sadece programın admini olcak kişilerde bulunur ve kısaca M-Files yönetimi burdan sağlanır. Guided Tour of M-Files ise size M-File hakkında ingilizce içerikli bilgiler veren sitesine yönlendirir.

M-Files Online programızı kullancağımız kısım, kullanıcı tarafı kullanır.


13 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page