top of page

KUBERNETES NEDİR ?

Kubernetes, mikro hizmeti veya tek uygulamayı destekleyen kapsayıcıları bir bölmede gruplayan güçlü bir kapsayıcı yönetim aracıdır. Genellikle, kapsayıcılı uygulamaları otomatikleştirmek ve yönetmek için oluşturulmuş, hataya dayanıklı, ölçeklenebilir bir platform oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir araç takımıdır.

Kubernetes, kapsayıcılı uygulamaları tek bir sunucuda çalıştırmak yerine bunları bir grup makinede yayınlar. Kubernetes’te çalışan uygulamalar, basit bir şekilde eşleştirilmiş bir konteyner düzenlemesi içerebilse de, tek bir birim gibi davranır.Bölmeler, kapsayıcılar ve hizmetler; sanal veya gerçek olan bir veya daha fazla bilgisayar kümesinde barındırılır. Kubernetes, birkaç bilgisayar veya düğüm üzerinde çalışır.

Bu, Kubernetes kümesi olarak da bilinir. Bir Kubernetes kümesinin potansiyelini belirli bir gereksinimi karşılayacak şekilde genişletmek için belirli kaynaklar da oluşturabilirsiniz.

Kubernetes, aşağıdaki bilgi işlem özelliklerini kapsayıcılara ekleyebilir:


Otomatik ölçeklendirme

Kubernetes, yapılması gerektiğinde bölmeleri başlatarak ve durdurarak değişen görevlere otomatik olarak uyum sağlayabilir.


Kullanıma Sunma

Kubernetes, otomatik kullanıma alma ve geri alma işlemlerini destekler.


Bölmeler

Bölmeler, bellek, CPU, depolama ve ağ gibi kaynakları paylaşan mantıksal kapsayıcı gruplarıdır.


Yük Dengeleme

İstekler, mevcut olan bölmelere tahsis edilir.


Depolama Düzenlemesi

Bir kullanıcı, ağ depolama sistemini yerel bir dosya sistemi olarak bağlayabilir.


Configuration management and secrets: Bu özellik, şifreler ve anahtarlar gibi tüm sınıflandırılmış bilgilerin KSecrets in Kubernetes adlı bir modül altında tutulmasına izin verir. Secrets in Kubernetes, genellikle görüntüyü yeniden yapılandırmadan uygulamayı yapılandırırken kullanılır.


KUBERNETES NEDEN BU KADAR POPÜLER ?


Kubernetes, uygulama kapsayıcıları için operasyonel ihtiyaçların çoğunu dikkate alır. Kubernetes’in bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.


•Küresel olarak en büyük açık kaynak projesidir.

•Kapsayıcı sağlığını izlemek için uzman bir araçtır.

•Otomatik ölçeklendirme özelliği desteği sağlar.

•Büyük topluluk desteği sağlar.

•Harika konteyner dağıtımı sunar.

•Etkili kalıcı depolama sağlar.

•Çoklu bulut desteği (Hibrit Bulut) sunar.

•Hesaplama kaynak yönetimi sağlar.

•Gerçek dünya kullanım durumları mevcuttur.


KUBERNETES DAĞITIMLARI


Kubernetes dağıtımları hataya dayanıklı, çok yönlü ve ölçeklenebilirdir. Hizmet kesintisi olmadan çalışma zamanında bölmeleri yükseltmeyi veya değiştirmeyi destekler. Geliştiriciler, talep arttığında çalışma zamanında Kubernetes’i daha fazla pod ekleyecek şekilde ayarlayabilir. Bu, Kubernetes altında çalışan uygulamaları oldukça ölçeklenebilir hale getirir. Kubernetes, bir VM arızalanırsa kapsayıcıları ve bölmeleri otomatik olarak onarabilir. Bu, belirtilen Kubernetes makine kümesi içinde çalışan başka bir makinede yapılır. Oluşan bu durum, Kubernetes’in hataya ne kadar dayanıklı olduğunu gösterir.

Kubernetes, bölmeler ve hizmetlerin ötesinde, kaynaklar olarak da adlandırılan bileşenlerden oluşan karmaşık bir teknolojidir. Kubernetes, güvenliği, veri depolamayı ve ağ yönetimini kolaylaştıran varsayılan kaynaklarla birlikte gelir. Kapsayıcılı bir uygulamayı daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Kubernetes’in çeşitli işlevleri ve kodu vardır. Kubernetes’in ana sorumluluğu kapsayıcı düzenlemesidir. Kapsayıcı düzenleme, çeşitli iş yüklerini yürüten tüm kapsayıcıların fiziksel veya sanal makineleri çalıştıracak şekilde planlanmasını sağlamak anlamına gelir. Kapsayıcılar, küme yapılandırmasının yanı sıra dağıtım ortamının kısıtlamalarına göre verimli bir şekilde paketlenmelidir. Ayrıca, Kubernetes her zaman çalışan tüm kapsayıcıları aramalı ve yanıt vermeyen, ölü veya diğer tüm sağlıksız kapsayıcıları değiştirmelidir.

Kubernetes, kapsayıcıları yönetmek ve görüntüleri çalıştırmak için Docker’ı kullanır. Platform; sunucu kümesinde, yerel ağda, veri merkezinde, her tür bulutta; genel, özel ve hibrit olmak üzere herhangi bir altyapı içinde dağıtılabilir.


Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

30 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page