top of page

DOCKER VE KUBERNETES ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR ?

Docker vs Kubernetes tartışması, yazılım kapsayıcılarıyla çalışan insanlar arasında oldukça popüler durumdadır.


Kubernetes, kapsayıcıları tanımlamak ve çalıştırmak için bir web uygulaması teknolojisi içinde kapsayıcıları temsil eden ve yöneten bir kapsayıcı düzenleme teknolojisidir. Docker ise, konteynerlerin yapımından ve çalıştırılmasından sorumlu teknolojidir.

Kubernetes’in konteyner yapmadığını bilmeniz önemlidir. Bunun yerine, bunları oluşturmak için Docker gibi bir kapsayıcı düzenleme teknolojisine güvenir. Başka bir deyişle, Kubernetes ve Docker temelde birbirine ihtiyaç duyar.

Bu iki teknoloji birbiriyle rekabet etmez, her ikisinin de DevOps’ta kendi amaçları vardır ve genellikle birlikte kullanılır.

Temel Farklar Nelerdir ?

•Docker, uygulamanızı kapsayıcılara ayırmak için kullanılır. Uygulamanızı paketlemek ve göndermek için kullanılır. Kubernetes ise, bir kapsayıcı zamanlayıcıdır. Amacı, uygulamaları dağıtmak ve ölçeklendirmektir.

•Kubernetes bir kümede çalışacak şekilde oluşturulur, Docker ise tek bir düğüm üzerinde çalışmaktadır.

•Docker, Kubernetes olmadan kendi başına kullanılabilmektedir ancak yönetebilmek amaçlı Kubernetes’in aslında bir kapsayıcı çalışma zamanına ihtiyacı vardır.

• Kubernetes kapsayıcı düzenleme, yönetim ve düzenleme için standart olarak kabul edilir. Kapsayıcıları ölçekte düzenlemek ve bunlarla geliştirici veya kullanıcı etkileşimini yönetmek için altyapı düzeyinde bir framework sunar. Aynı şekilde, Docker artık kapsayıcı geliştirme ve dağıtım için bir standarttır. Çok daha temel düzeyde kapsayıcıları oluşturmak, dağıtmak ve çalıştırmak için bir platform sağlar. Kubernetes framework’ünün üzerine inşa edildiği temeldir.


DOCKER VE SANAL MAKİNE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

Docker opensource bir sanallaştırma teknolojisidir. Ama bildiğimiz klasik sanal makinelerden (Hypervisor, VMware) biraz farklı olarak sanallaştırma yapar. Bunun nedeni ise sanal makinelerde bulunan hypervisor katmanının bulunmaması ve container dediğimiz birbirinden tamamen bağımsız ve izole processlerden oluşmasıdır. Docker üzerinde host edildiği tek bir OS(İşletim sistemi) üzerinde yüzlerce ve binlerce docker conteiner çalışabilir ve bu conteinerlar sistem dosyalarını paylaşımlı olarak kullandıkları için kaynak tüketimleri oldukça düşük olduğu için maliyetleri düşürmektedir.

Sanal makine sistemlerinde, her bir sanal makine kendi işletim sistemini kullanılır ve kendi kütüphaneleri vardır. Örneğin; Windows makinemizde MacOs işletim sistemini koşturmak istersek VMware ile bunu sağlayabiliyoruz. Bu işlem maliyetli kabul edilir ve kaynak tüketimi fazladır, çünkü tamamen farklı bir işletim sistemini ayağa kaldırırsınız ve de açılış hızı yavaştır; bir süre beklemek zorunda kalırsınız. Fakat Docker teknolojisi, contenierları çalıştırmak için üzerinde host edildiği tek bir işletim sistemine bağlıdır, kaynak tüketimi azdır. Ayrıca conteinerlar saniyeler içinde kullanıma hazır hale gelebilmektedir, istediğiniz zaten duraklatabilir, durdurabilir veya yeniden başlatabilirdir.


Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.13 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page