top of page

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) !

Güncelleme tarihi: 17 Ağu 2022

DHCP Nedir ve Niçin Kullanılır?

Bu yazımızda DHCP'yi kaleme alacağız. DHCP bir IP dağıtma protokolüdür ama bu protokol için sadece basitçe IP dağıtır diyemeyiz. Asli görevi budur. Bunun yanında farklı özelliklere de sahiptir ve bizim için başka kolaylıklar da sağlar.

DHCP sistemimiz içerisinde DC,ADC gibi serverların içine entegre ve bütünleşik şekilde kurulup çalıştırılabilirken, bunun dışında tek başına da çalıştırılabilir. Sistem güvenliği ve hiyerarşisinin sağlığı açısından DHCP'yi tek başına farklı bir sunucu içerisine kurup çalıştırmayı tavsiye ederiz.DHCP DNS, RRAS gibi farklı protokollerle birlikte çalışır. DHCP kurulum makalemizden kurulum aşamalarına ve dikkat edilmesi gereken noktalara bakabilir, sormak istediğiniz noktaları bize iletişim kısmından iletebilirsiniz.


Kurulumdan sonra DHCP Manager içerisinde yeni bir zone '' kural yapısı'' oluştururuz. Bu kural yapısının içerisinde IP'leri yönetiriz. İstediğimiz IP aralığında dağıtma işlemi yaparken, istediğimiz aralığı dağıtmamasını sağlayabiliriz. Otomatik olarak kontrol ederiz. Dağıttığımız bu IP'lere süre koyarak kullanım yerine göre kullanıcılar için rahatlıkla sistemi kullanma işlemi sağlayabiliriz. DHCP ile sadece IP değil DNS bilgileri ve birçok ek bilgi dağıtabiliriz.

DHCP ile ilgili yaşanan sorunlar nelerdir? Bunlara ne gibi çözümler üretebiliriz?

En büyük sorunların başında genellikle internete çıkamayan sunucular ve ya client cihazlar problemi gelmektedir. Bu sorunları çözmek için öncelikle sormamız gereken soru; içeride başka bir DHCP yapısı var mı? Çünkü sorun genellikle iki tane IP dağıtan cihazın birbirinden habersiz olması ve sistem içerisinde farklı makinelerin aynı IP'lere sahip olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun için öncelikle sistemde ikinci bir DHCP var mı ? kontrolünü yaparız. Sorun yaşadığımız server ve ya client cihazını kapatırız. Kapattığımız makinenin IP'sini ping atarak sorgularız. Eğer ping ulaşıyor ve cevap veriyorsa, sistemimizde ikinci bir DHCP olduğu anlamına gelir ve önce onu tespit edip kapatmamız gerekir. Sistemde IP dağıtan başka bir DHCP yoksa IP zamanlaması yüzünden düşmüş ve çakışan bir IP almış olabilir. Tekrar makineyi çalıştırıp domaine aldığımızda DHCP yeni bir IP dağıtacaktır. DHCP nin IP dağıtım sornu nu çözemiyor ve cihazınızı internete çıkarmak zorunda iseniz; elle static IP verip bu sorunu çözebilirsiniz.


Bu makalede DHCP nin ne olduğunu anlattık. Eklemek istediğiniz bir yer varsa ya da anlamadığınız bir yer varsa bize mail atmanızı rica ederiz.

Saygılarımızla ...
81 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page