top of page

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

Güncelleme tarihi: 26 Nis 2022
Bulut Bilişim bilgisayar ve diğer kaynaklar için istenildiği yerden erişimi internet üzerinden sağlayan , bulut hizmet sağlayıcısı (Cloud Service Provider) tarafından yönetilen, uzak bir veri merkezinde barındırılan kaynaklardır. Bu kaynaklar uygulamalar, verilerin depolanması , veritabanı, sunucu hizmeti, ağ, makine zekası gibi daha ekleyebileceğiniz bir çok hizmetten oluşmaktadır. "Hizmetlerden oluşmaktadır." diyorum çünkü Bulut Bilişim bir ürün değil hizmettir. Bulut hizmet sağlayıcısı bu hizmetleri aylık bir abonelik olarak veya kullandıkça öde (pay as you go) şeklinde 2 türlü sunabilir.

Örnek verecek olursak Gmail, Netflix, Whatsapp, İnstagram, Microsoft 365 vb. say say bitmeyecek bir çok hizmeti Bulut Bilişim olarak örnek verebiliriz.


Bulut Ne Değildir?


-Bulut sadece sanallaştırma değildir. Sanallaştırma bir bulut hizmetidir ama bulutun kendisi asla olamaz. Bulut bundan çok daha fazlasıdır. Sanallaştırma bulutta IaaS (Infrastructure as a Service) bulut servisi ile hizmet olarak verilmektedir.

-Bulut sadece depolama değildir. Icloud, BuluTT depo gibi isimlendirmeler bulut depolama demek gibi bir algı oluşturuyor.Avantajları

-Maliyet optimizasyonu sağlar. Başlangıçta yapılan büyük bir kaynak satın alma ihtiyacına gerek kalmaz. Kullanıma göre fiyatlandırma ile ölçeklenebilir bir yapı oluşur.

-Sürekli güncel kalırsınız. Donanımınız ve yazılımınız eskimez. Yeniden satın alma ihtiyacı oluşmaz.

-Ödeme yapıldığı taktirde depolama alanınızı istediğiniz gibi genişletebilirsiniz.

-Gereksinimlerinize göre size en uygun çözümü bulabilir, oluşturulmuş araçları kullanabilirsiniz.

-Kullanıcılar her yerden hizmetlere erşim sağlayabilirler.(Mobilite)

-Bakım ile uğraşmıyorsunuz.


Dezavantajları

-Tüm yapınızın bulut ortamında olması halinde bulut hizmet sağlayıcısı (Cloud ServiceProvider) tarafında gerçekleşebilecek bir kesinti sizi iş yapamaz hale getirebilir. Sağlayıcının sorunu çözmesin beklemek zorundasınız. Bu sebeple yapınız tek bir sağlayıcı üstünde bulunmaması avantajınıza olabilir.

-Yasal uyumluluk

-Yüksek hızlı internet bağlantısı gereksinimi


Bulut Bilişim Dağıtım Modelleri

Bulut bilişimin üç modeli vardır: genel bulut, özel bulut ve hibrit buluttur. Müşteri ihtiyacına göre tercih yapabilir.


1. Genel Bulut(Public Cloud)

Genel bulut yapısı üçüncü taraf bulut hizmet sağlayıcısı tarafından yönetilir. Bir çok kullanıcının aynı kaynakları kullanmasına olanak sağlar. Aynı kaynakları kullanırken her kullanıcı kendi özelinde güvenli erişim sağlar.


2. Özel Bulut(Private Cloud)

Kullanıcının sadece kendine ait bir alanda kaynakları tek başına kullanmasına dair dağıtım modelidir. Daha fazla güvenlik ve denetim sağlar. Özel bulut hizmeti genel buluta göre maliyeti daha fazladır.


3. Hibrit Bulut

Şirket içindeki yapı (on-premise) ile genel bulut yapısının birlikte kullanımının bir kombinasyonudur. Şirket ihtiyacı olan çevikliği hibrit bulut yapısı ile sağlayabilir.


Bulut ServisleriÜç çeşit ana bulut servisi türü vardır: Platform servisleri (PaaS), yazılım servisleri SaaS), altyapı servisleri (IaaS). Servislerin kullanımlarını bilmek şirketlerin doğru tercihi yapmasını sağlayacaktır. Şimdi bu servisleri açıklayalım.

Platform as a Service (PaaS)

Paas bulut hizmet sağlayıcısı size ağ, depolama, sunucu, yazılım araçları, veritabanı, iş zekası gibi hizmetleri sunan servis türüdür. Böylece kullanıcılar altyapı kurmak, yönetmek, sürdürmek ile uğraşmak zorunda kalmazlar. Kullanıcı sadece uygulamanın yönetiminden ve güvenliğinden sorumludur.

PaaS Örnekleri


- Google App Engine

- AWS Elastic BeanstalkSoftware as a Service (SaaS)

Kullanıcıya bu serviste hizmet olarak yazılım sunulur. Kullanıcı çevrimiçi oturum açtıktan sonra sadece bilgilerini girerek bu hizmetten yararlanmış olur. Yazılımı sunucularınızda barındırmanıza gerek yoktur.

SaaS Örnekleri

- Email

- Cisco WebEx

- Canva

- SlackInfrastructure as a Service (IaaS)

Kullanıcıya bu serviste hizmet olarak altyapı sunulur. Kullanıcının kaynakları ihtiyacına göre ölçeklendirmesine olanak sağlar. Örneğin bir proje aldınız ve kaynağa ihtiyacınız var. Proje için kaynak satın alımı çok maliyetli bir tercih olacaktır. IaaS hizmeti ile ihtiyacınız kadar kullanabilir ve proje bittiğinde kaynakları küçültebilirsiniz. Yönetim genellikle kullanıcı tarafındadır.


On-Premises

Bütün katmanlardan siz sorumlusunuz ve yönetimi size aittir. Bir ekibiniz olmalı sunucularınızı, ağlarınızı, veritabanlarınızı yönetmeli ve güvenliği sağlamalıdır.Bu yazımda size bulut bilişimden bahsetmeye çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.50 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

LOGSIGN

SD-WAN NEDİR?

bottom of page