top of page

Additional Domain Controller Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemde siz değerli okuyucularımıza Windows Server 2012 R2 sürümünde Additional Domain Controller kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.


Additional Domain Controller Nedir ?

Active Directory Domain Services rolünün kurulu olduğu sunucunun herhangi bir arıza ile karşılaşması veya sunucunun kendisine erişilememesi gibi durum karşısında ve Active Directory Domain Services sunucusunun yükünü dengelemek amaçlı, performansını artırmak için domain yapısına ikinci bir Active Directory Domain Services rolü ile yapılandırılmış bir sunucu kurulması ihtiyacı duyulmaktadır.

Bu sunucuya "Additional Domain Controller" olarak adlandırılır. Domaindeki Primary Domain Controller kurulumundan sonraki ikinci sunucu Active Directory Domain Services yapılandırılırken Additional Domain Controller ( ADC ) olarak yapılandırılmaktadır. Domain yapınıza göre birden fazla Additional Domain Controller ( ADC ) yapılandırabilirsiniz.


Additional Domain Controller Kurulumu

Additional Domain Controller sunucusunun kurulumu için önceden Domain Controller sunucunuzun kurulmuş olması ve Domain ismi oluşturulmuş olması gerekmektedir. Kendim Additional Domain Controller sunucusu kurmadan önce Active Directory Domain Services rolünün kurulmuş olduğu birinci Domain Controller sunucusu "DC" isimli ve Static IP Adresi 84.34.72.10 olarak tanımlandırılmış. Trackmystep.com ismiyle Domain hesabım kurulmuştur. Bundan sonraki Additional Domain Controller kurulumundaki bağlantılar DC sunucuma ait olan IP ve Domain ismine aittir.


Additional Domain Controller sunucusu yapılandırılması için "Active Directory Domain Services" rolünün kurulumuna geçmeden önce yapmamız gereken ilk aşamalar;

  • Bilgisayar isminin değiştirilmesi

  • Sunucuya Static IP girişi yapılması

1.Adım: Bilgisayar isminizi değiştirmek için; "Server Manager" konsolunu açınız ardından

Local Server ekranından Computer name kısmı görselde işaretli olan yere tıklayınız.


2.Adım: Ekranda karşınıza gelecek olan System Properties ekranındaki "Change..." kısmına tıklayınız.


3.Adım: "Computer name:" kısmında sunucunuza isim belirleyiniz. Ben burada örnek olarak "ADC" olarak isim tanımladım. Ardından "OK" tıklayıp. Karşınıza gelecek olan bilgisayar isminizin değişikliği için yeniden başlatmanız gerektiğini belirten menüye "OK" tıklayınız.


4.Adım: Bilgisayar isminizin değiştirilmesi aşamasının sonuna gelindi. Bu taraftan çıkış yapıcaksınız ve "Close" tıklayıp ardından karşınıza gelecek olan "Yeniden Başlatma" için şimdimi yoksa sonramı ? Seçeneklerinden "Restart Now" olan şimdi yeniden başlat seçeneğine tıklayınız. Daha sonra sunucunuz yeniden başlatılarak tekrar açılacak ve tanımladığınız isim sunucunuza verilmiş olacaktır.

Bir sonraki aşama olan Static IP tanımlaması aşamasına geçeceksiniz.


5.Adım: Sunucunuza Static IP tanımlamanız için "Server Manager" konsolunu açınız.

Local Server alanındaki Ethernet kısmındaki görselde işaretli olan yere tıklayınız.


6.Adım: Sunucunuzun bağlı olduğu Network Adaptörüne tıklayınız.


7.Adım: "Properties" tıklayınız.


8.Adım: Tanımlayacağınız Static IP için "Internet Protocol Versiton 4 (TCP/IPv4)" tıklayınız ve ardından properties'e tıklayınız.


9.Adım: Static IP için "Use the following IP address:" tıklayınız ve sunucunuz'a tanımlayacağınız IP adreslerini giriniz.

Additional Domain Controller sunucusu konfigurasyonu için görselde kırmızı alanda belirtili alanda Domain Controller sunucunuzun IP adresini girmeniz gerekmektedir !

Bundan sonraki öncelikli olan aşamaların bitiminden sonraki aşamalar;

  • Sunucunuzu Domain'e dahil etmeniz,

  • Additional Domain Controller sunucusu yapılandırılması için gerekli olan "Active Directory Domain Services" rolünü yüklemeniz gerekmektedir.


10.Adım: Sunucunuzu domain'e dahil etmeniz için "Server Manager" konsolundan , Local Server alanındaki Workgroup kısmında görselde belirtilen yere tıklayınız.


11.Adım: Ekranda karşınıza gelecek olan System Properties ekranındaki "Change..." kısmına tıklayınız.


12.Adım: "Member of" alanındaki Domain seçeneğine tıklayarak, Domain hesabınızı giriniz. Ardından "OK" tıklayarak devam ediniz.


13.Adım: Karşınıza gelecek olan Domain'e katılma izni için hesabınızın adını ve şifresini giriniz. Hesabınız adı: "Administrator" olarak yazınız ! Parolanız : "Domain hesabınızın parolasını" giriniz.


14.Adım: Karşınıza gelen ekranda sunucunuzun domain'e katıldığını belirtiyor. Bu kısımı "OK" tıklayarak devam ediniz.


15.Adım: Sunucunuz domain'e katılmasının ardından sunucu üzerindeki değişikliklerinin uygulanabilmesi için yeniden başlatmanızı gerektiren menü karşınıza gelecektir. Sırasıyla "OK" ve "Restart Now" ile devam ediniz.


16.Adım: Sunucunuz yeniden başlatılıp açıldıktan sonrasındaki aşamada artık sunucunuza domain hesabınızla giriş yapacaksınız. Görselde belirtildiği işaretleri takip ederek;

Hesap Adı: "Administrator@Domain İsminiz.com/local/net/vs.. " ve domaini hesabının parolasıyla giriş yapınız.


17.Adım: Bundan sonraki aşamada, gerekli olan rol ve özellikleri kurulumu kısmı kalıyor.

"Server Manager" konsolunu açınız. Dashboard ekranından

"Add roles and features"tıklayınız.


18.Adım: "Before You Begin" ekranında Active Directory Domain Services rolü kurulumu ve Additional Domain Controller yapılandırması için "Next" tıklayınız.


19.Adım: Installation Type ekranında;

  • Role-based or feature-based installation : Rol ve özellik kurulumu için yapılandırılmış seçenektir.

  • Remote Desktop Services installation : Uzaktan masaüstü kurulumu için yapılandırılmış seçenektir.

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu için;

"Role-based or feature-based installation" seçeneğini tıklayınız ve next ile devam ediniz.


20.Adım: Server Selection ekranında rol ve özellik kurulumunuzu hangi sunucunuzun üzerinde yapmak istediğinizi belirtmenizi istiyor. Burada birden fazla sunucunuz olabilir.

Active Directory Domain Services rolünü yükleyeceğimiz Additional Domain Controller yapılandırmasını olduğu için görselde belirtilmiş olan tek sunucu olarak gözüken ADC sunucusunu seçiyoruz ve next ile devam ediniz.


21.Adım: Server Roles ekranında sunucunuz üzerinde kuracağınız roller gözükmektedir. Additional Domain Controller için Active Directory Domain Services rolünü işaretleyerek ardından Next ile devam ediniz.


22.Adım: Active Directory Domain Services rolünün yüklenebilmesi için gerekli olan özelliklerinin listesini gösteriyor. Özellikleri yüklemesi için "Add Features" tıklayınız.


23.Adım: Next ile devam ediniz.


23.Adım: Features ekranında herhangi bir özellik eklemiyoruz. Çünkü Active Directory Domain Services için gereken özellikleri 22.Adım'da yüklemesini onayladık.


24.Adım: Next ile devam ediniz.


25.Adım: Confirmation ekranında "Install" seçeneğini tıklayınız.


26.Adım: Results ekranında yüklemeniz başarıyla tamamlandığında "Close" tıklayınız.

Bu aşamadan sonra Server Manager konsoluna giriniz.


27.Adım: "Server Manager" konsolundaki bildirimler kısmına tıklayınız ve

"Promote this server to a domain controller" tıklayınız.


28.Adım: Deployment Configuration ekranında 3 adet seçenek karşınıza geliyor.

  • Add a domain controller to an existing domain

  • Add a new domain to an existing forest

  • Add a new forest

Burada seçmeniz gereken seçenek "Add a domain controller to an existing domain" seçeneğidir. Bu seçenek, var olan domain yapısına yeni bir domain controller daha eklenmesidir. Buradaki yeni bir domain controller "Additional Domain Controller" demektir. Next ile devam ediniz.


29.Adım: DSRM (Directory Services Restore Mode) Eğer Active Directory rolü yüklü sunucunuzda sorun oluşursa, sunucunuzu "Restore Mod" ile açabilmeniz için DSRM şifrenizi oluşturmanızı isteyecektir. Bu kısımda şifrenizi oluşturup Next ile devam ediniz.


30.Adım: Next ile devam ediniz.


31.Adım: Additional Options ekranında replika olacağı sunucuyu belirtmenizi isteyecek. Burada var olan 1 tane Domain Controller (DC) sunucusuyla replika olacağı için DC sunucusu seçerek ardından Next ile devam ediniz.


32.Adım: Next ile devam ediniz.


33.Adım: Next ile devam ediniz.


34.Adım: "Install" seçerek Additional Domain Controller kurulumuna başlayacaktır.


35.Adım: Additional Domain Controller kurulumu tamamlandığında "Close" tıklayınız.


36.Adım: Additional Domain Controller kurulumu tamamlandı ve sunucunuz otomatik olarak restart ile yeniden başlatacaktır.


37.Adım: Restart sonrası artık Additional Domain Controller sunucusu başarıyla tamamlandı ve domain hesabınızla giriş yaptığınızda sunucunuza erişebilirsiniz.

107 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page